Tauki kanalizācijā – bumba ar laika degli

Tauki kanalizācijā – bumba ar laika degli

 

 

Attīstoties uzņēmējdarbībai pilsētā, nereti tiek aizmirsts par vides piesārņojumu. Šajā gadījumā runa ir par taukiem, kas nonāk mūsu kopējā kanalizācijas sistēmā. Dažādi pārtikas ražotāji un ēdināšanas iestādes šādām lietām nereti nepievērš uzmanību, kaut gan valsts likumdošana skaidri norāda, ka komersantam par ražošanas procesā radītajiem taukiem ir jāuzņemas atbildība – tie nedrīkst nonākt kopējā pilsētas kanalizācijas sistēmā. 

Kādas ir sekas tauku nonākšanai kopējā kanalizācijas sistēmā? Tas ir atkarīgs no katra komersanta saražotā tauku daudzuma. Sākotnēji pasliktināsies notekūdeņu aizplūšana. Ilgākā laika posmā tauku pludināšana bez īpaša filtra, tiem nonākt kanalizācijā, rada ne tikai nopietnus vides piesārņojuma draudus, bet aizsprostotas kanalizācijas caurules. Šādi  saimniekojot, pavisam drīz sekas būs jūtamas – ūdens aizplūde ievērojami pasliktināsies un uzņēmuma teritorijā būs jūtamas nepatīkamas smakas. Nereaģējot uz to, pēc laika pastāv iespēja, ka ne tikai uzņēmumam būs problēmas, bet gan veseliem kvartāliem vai ielām, kas būs saistītas ar konkrētā uzņēmuma notekūdeņu sistēmu.

Šai problēmai ir risinājums – komersantiem ir jāuzstāda tauku ķērājs, jeb speciāla filtrācijas sistēma ar kuras palīdzību var atdalīt taukus no notekūdeņiem. SIA „KULDĪGAS ŪDENS” valdes priekšsēdētājs Andris Kļaviņš: „Problēma pilsētā ar taukiem, kuri nonāk pilsētas kopējā kanalizācijas sistēmā, pastāv jau sen. Nevarētu teikt, ka visi uzņēmēji nav neko darījuši, lai samazinātu tauku daudzumu, kas nonāk kopējā kanalizācijas sistēmā. Kuldīgā ir arī ļoti labi piemēri – Saules ieleja, kuriem ir ļoti nopietns tauku savācējs, tāpat ļoti labs piemērs ir Rezidence Kafe Venta, kas pēc savas iniciatīvas atrada piemērotāko variantu savai darbībai. Galvenais ir saprast, ka šī problēma ir nopietna un tā ir jārisina”. Rezidence Kafe Venta ir izvēlējušies Latvijā ražoto Hydro Cyclone tauku savākšanas sistēmu, ar kuras palīdzību tauki no kanalizācijas caurulēm tiek  savākti un izfiltrēti. Iekārtai ir laba veiktspēja un zems elektrības patēriņš. Ēdināšanas iestāde tādā veidā rūpējas par videi draudzīgu uzņēmējdarbību.

Foto: https://fogfellowdesigns.com – uzņēmums, kas ražo un izplata Hydro Cyclone sistēmu.

Šie atkritumi tiek klasificēti kā kaitīgie atkritumi. Tauki, nonākot dabā, sadalās aptuveni 150 gadu laikā. Bīstamākais tauku apjoms dabā nonāk tieši no komercdarbības. Privātpersonām šādas sistēmas nav nepieciešamas. Tas ir pienākums, veicot saimniecisko un komercdarbību. Nereti uzņēmēji uzrāda mazāku apjomu, bet kaitējums videi nav tikai skaitļi, jo nenorādot patiesu apjomu, komersants bezatbildīgi izturas pret apkārtējo vidi.

SIA „KULDĪGAS ŪDENS” nav speciālās atļaujas šāda piesārņojuma savākšanai un attīrīšanai, tas ir katra paša uzņēmēja ziņā. Taču SIA „KULDĪGAS ŪDENS” var palīdzēt komersantiem, sniedzot konsultācijas, lai saimniekotu videi draudzīgi. Ja šāda palīdzība ir nepieciešama – sazinieties ar mums pa tālruni 63320850  vai rakstot uz e-pasta adresi kuldigas.udens@kuldiga.lv.