Sadarbojoties dažādu nozaru speciālistiem, tapis pētījums par Latvijas avotu ūdens kvalitāti, analizējot 58 avotu paraugus. Pētījumā izvērtēts ūdens ķīmiskais sastāvs, iespējamais piesārņojums un hidroģeoloģiskie procesi, kas ietekmē avotu kvalitāti. Avoti, kā būtisks dzeramā ūdens resurss, joprojām ir svarīgi gan vietējai kopienai, gan ilgtspējīgai dabas daudzveidības uzturēšanai.
Pētījumā ir apkopota informācija arī par diviem avotiem Kuldīgas novadā – Nabas avotu un Kurmāles baltavotu:
🔹 Nabas avots:
Atrodas autoceļa P108 tuvumā, pie Lielā Nabas ezera dienvidrietumu malas. Avots izplūst no grodu akas un ieplūst Struņķu valkā, kas savukārt ieplūst Lielajā Nabas ezerā. Ap avotu plešas meži, un tā tuvumā ierīkota autostāvvieta. Avota apkārtnē esošie nogulumi liecina par Baltijas ledus ezera ietekmi, un avots pārstāv kvartāra ūdens nesējslāni.
🔹 Kurmāles baltavots:
Atrodas ~3 km uz rietumiem no Kuldīgas, netālu no bijušā dzelzceļa Alsunga–Kuldīga. Avots ir kāpjošs, iznesot baltas smiltis, un to ieskauj mežs. Pie avota ir neliela laipa. Avota apkārtnē ir novēroti saldūdens kaļķieži, un tā izcelsme saistīta ar kvartāra ūdens nesējslāni.
Pilns pētījuma ziņojums ar detalizētu ūdens kvalitātes izvērtējumu pieejams šeit: Pārskats par avotiem Latvijā 2023–2024.
Pētījumu īstenoja Latvijas Universitāte ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu.
Avoti – mūsu dabas bagātība, ko saglabāt nākamajām paaudzēm!