Joprojām Kuldīgā un novada ir daudz iedzīvotāji, kuri nav reģistrējuši savas decentralizētās kanalizācijas sistēmas jeb DKS un tās netiek uzturētas atbilstoši noteikumiem. Ūdens apsaimniekošanas risinājumi, kuri tikuši izmantoti agrāk, vairs neatbilst mūsdienu prasībām. To lietošana būtiski var apdraudēt vidi un tie neatbilst sanitārajām normām. Tādēļ aicinām iedzīvotājus sakārtot un reģistrēt savas DKS.
Uz 2024. gada 20. septembri SIA “KULDĪGAS ŪDENS” reģistrēti 383 dažādi kanalizācijas ūdeņu apsaimniekošanas risinājumi jeb DKS. Lielākoties tās ir krājtvertnes vai nosēdbedres.
2023. gadā no DKS savākti un izvesti uz Kuldīgas notekūdeņu attīrīšanas ietaisēm 5497 m3 notekūdeņi, 2024. gada astoņos mēnešos – 4041 m3.
Atgādinām, ka ja nekustamajā īpašumā atrodas kanalizācijas sistēma, kas nav pievienota centralizētajiem kanalizācijas tīkliem, tai jābūt reģistrētai, sakārtotai un tā jāuztur atbilstoši likuma prasībām. Šādu kārtību nosaka gan Kuldīgas novada domes saistošie noteikumi Nr.10/2023 ”Par decentralizēto kanalizācijas pakalpojumu sniegšanas un uzskaites kārtību Kuldīgas novada pašvaldībā”, kā arī Ministru kabineta 2017. gada 27. jūnija noteikumi Nr.384 ”Noteikumi par decentralizēto sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu”
Decentralizēto kanalizācijas sistēmu reģistrācija un atbilstoša apsaimniekošana ir ne tikai likumā noteikta prasība, bet būtisks solis savas tuvākās un tālākās apkārtējās vides saglabāšanā, tīru virszemes ūdeņu izmantošanā, ilgtermiņā arī dzeramā ūdens kvalitātes nodrošināšanā.
Ja neattīrīti notekūdeņi nonāk gruntī, tie rada piesārņojuma draudus gan paša īpašnieka un tuvāko kaimiņu apkārtējai videi, gan riskus veselībai. Neattīrīti un pienācīgi neapsaimniekoti notekūdeņi vispirms nonāk gruntī, atstājot piesārņojumu, tad akā, no kuras tiek lietots ūdens mazdārziņa laistīšani vai lietots uzturā vietās, kur nav pieejams centralizētais ūdens. Peldēšanās piesārņotās upēs vai ezeros var izraisīt nopietnas saslimšanas. Ilgtermiņā šāds gruntsūdens piesārņojums var radīt negatīvu ietekmi un radīt sarežģījumus dzeramā ūdens ieguvē un attīrīšanā.
Lai nodrošinātu atbilstību normatīviem, īpašniekiem jāveic sekojoši soļi:
- Pārbaudīt, vai DKS ir reģistrēta SIA “KULDĪGAS ŪDENS” (kontakti https://udens.kuldiga.lv/kontakti/).
- Iesniegt aizpildītu DKS reģistrācijas veidlapu-apliecinājumu (veidlapa https://udens.kuldiga.lv/iesniegumi/).
- Noslēgt līgumu ar SIA “KULDĪGAS ŪDENS”, ja tiks izmantoti pakalpojumi (informācija https://udens.kuldiga.lv/klientiem/liguma-noslegsana/).
- Regulāri apsaimniekot DKS, vismaz reizi gadā iztukšojot krājtvertnes un septiķus, kā arī veicot tehnisko apkopi notekūdeņu attīrīšanas iekārtām saskaņā ar ražotāja norādījumiem.
Notekūdeņu izvešanu drīkst veikt tikai pašvaldībā reģistrēti asenizatori. Saraksts pieejams https://kuldigasnovads.lv/asenizatoru-registrs/.
SIA ”KULDĪGAS ŪDENS” informē, ka notekūdeņi no DKS, kas nav reģistrēta, no 2025. gada 1. janvāra netiks pieņemti.